Stránky

pondělí 30. dubna 2012

Clementine - elegantní přehrávač hudby pro linux

Kvalitní hudební přehrávač byl pro mě jedním z nejvíce postrádaných programů v linuxu. Ve Windows jsem si zvykl na komfort Winampu a v Ubuntu jsem pak musel bojovat s neergonomickým a ošklivým Banshee, případně Rhythmboxem. Ano, mohl jsem používat Amarok, ale přeci jen je v Ubuntu instalace programů určených pro KDE trochu jako škrabání pravou rukou za levým uchem. Konečně se mi ale povedlo objevit přehrávač, který mi alespoň trochu vyhovuje.

A to ani nejsem příliš náročný, bohatě mni stačí, když se mi hudební sbírka zobrazí v alespoň trochu přehledné struktuře, mohu vyhledat informace o albu na internetu a propojit se s last.fm. Clementine samozřejmě toto všechno zvládá a ještě přihazuje pár vychytávek navíc.

Už zobrazení sbírky je možné si přizpůsobit dle vlastních požadavků a písně můžete seskupovat do několika úrovní podle alba, interpreta, roku vydání nebo žánru. Mimo předpřipravených filtrů je samozřejmě možné si vytvořit i vlastní.
Okno přehrávače se zobrazením hudební knihovny
Pod kartou Internet jsou k nalezení různá internetová rádia a hlavně - konečně funkční last.fm! V ostatních přehrávačích jsem byl zvyklý na to, že se sice odesílaly informace o poslechnutých skladbách, ale nebylo možné poslouchat last.fm rádia (buď to nešlo vůbec, nebo stream po jedné písničce spadl). Zde fungují snad všechny funkce, které last.fm API podporuje, tedy poslouchání rádií, označování oblíbených skladeb, scrobblování atd. Z dalších známých služeb podporuje Clementine třeba Grooveshark, Magnatune nebo Jamendo. Navíc vzhledem k tomu, že jsou podporovány různé doplňky, je možné dodat podporu i pro Spotify a další.

Správa zařízení se bohužel až tak moc nepovedla. Sice si můžete procházet, jaká alba již na zařízení máte a nahrát jednotlivá alba, nepovedlo se mi ale najít, jak provést plnou synchronizaci, která by proběhla při nejlepším při každém připojení k počítači.

Poslední dvě karty zobrazují informace o skladbě a interpretovi, kde se zobrazuje text písně, počet přehrání dle last.fm, životopis umělce a podobně. Je to celkem hezky poskládané a občas se to může hodit.
Informace o umělci
Povedené je i hledání ID3tagů na internetu nebo automatické doplnění obalů alb, kdy jsem se nesetkal s tím, že by nebyly informace nalezeny. A to i v případě českých interpretů, což bývá často problém.
Správce obalů alb
Celkově se prostě jedná o povedený kus softwaru, který plní skvěle svou funkci a nabízí mnoho navíc, aby uspokojil i náročné uživatele. Pokud se vám, stejně jako mně, nechtělo do prostředí GNOME instalovat Amarok a trpěli jste s nestabilními a ošklivými přehrávači, měli byste Clementine dát alespoň šanci. Myslím, že k Rhythmboxu se už nevrátíte.

Žádné komentáře:

Okomentovat